Ramazanda Sağlık Beslenme Önerileri

ramazanda beslenme

1. Ramazan ayı süresince yeterli ve dengeli beslenmeye özen gösterilmelidir.

2. Ramazan ayında öğünler; sahur ve iftarda iki ana öğün ile, iftardan sonra 1-1.5 saat aralıklarla iki ara öğün şeklinde düzenlenmelidir.

3. Oruç tutanların mutlaka sahur yapmaları sağlığın korunması açısından önemlidir. Sahur yemeğinde süt, yoğurt, peynir gibi besinlerden oluşan hafif bir kahvaltı yapılmalı ya da çorba, sebze ve zeytinyağlı yemeklerden oluşan bir öğün tercih edilmelidir. Ancak gün içerisinde aşırı acıkma problemi olanların midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktiren kuru fasulye, nohut, mercimek, bulgur pilavı gibi yemekleri tüketmesi; aşırı yağlı, tuzlu ve ağır yemekler ile unlu gıdalardan uzak durulması uygundur.

4. İftara peynir, domates, zeytin gibi kahvaltılıklar veya çorba gibi hafif yemeklerle başlanılması, 10-15 dakika sonra az yağlı et yemeği, sebze yemeği veya salatayla devam edilmesi uygundur. Yine enerji veren ancak kan şekerini dengeli bir biçimde yükselten besinler (beyaz ekmek, pirinç pilavı gibi glisemik indeksi yüksek olan gıdalar yerine bulgur pilavı, kepekli ekmek veya kepekli makarna gibi posalı besinler) tercih edilmelidir.

5. Günde ortalama 2- 2,5 litre su içmeye, bununla birlikte enerji verirken sıvı ihtiyacını da karşılayacak ayran, taze sıkılmış meyve suları, soda, sebze suları vd. içmeye özen gösterilmelidir.

6. İftarda aşırı şerbetli, yağlı tatlılar yerine; sütlü tatlılar (sütlaç, güllaç, muhallebi vb.) veya meyve tatlıları tercih edilmelidir.

7. Yemekleri hızlı yemekten kaçınmalı, yavaş yavaş ve iyice çiğneyerek yenilmelidir.

8. Tek seferde büyük porsiyonlar yerine, iftardan sonra birer saat ara ile her seferinde azar azar küçük porsiyonlar şeklinde beslenilmelidir.

9. İftar yemeğinden hemen sonra televizyon veya bilgisayar karşısına geçmek, koltukta dinlenmek yerine biraz hareket etmek, kısa mesafeli yürüyüşler yapmak sindirime yardımcı olması açısından yararlı olmaktadır.

10. Ramazan ayında yemeklerin pişirme yöntemleri de çok önemlidir. Özellikle ızgara, haşlama ve fırında yapılan yemekler tercih edilmeli, kavrulmuş, tütsülenmiş ve kızartılmış besinlerden uzak durulmalıdır.

11. Beslenme düzenindeki değişikliklere bağlı olarak oluşabilecek kabızlığı önlemek için, yemeklerde lif oranı yüksek gıdalar (kurubaklagiller, kepekli tahıllar, sebzeler) ve ara öğünlerde de taze ve kuru meyveler, ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişler tercih edilmelidir.

Kumanya Paketlerimizi Özenle Hazırlıyoruz

Recep, şaban ve ramazan ayları ibadet ve maneviyat olarak diğer aylara göre daha üstün bir şeref ve fazilete sahiptir. Bu aylarda ibadet ve yardımlaşmak ahiret hayatımız açısından daha bir önem arzetmekedir.

Atlı Karınca Gıda Ltd. Şti. olarak 2018 Ramazan Kumanya Paketlerimizi müşterilerimiz için özenle hazırladık. Vereceğiniz kumanya paket fiyatlarını mümkün olduğunca uygun bir yapıya kavuşturduk. Ramazan Kuman Paketlerimizi içerik olarak bir ailenin bir aylık gıda ihtiyacını göz önünde bulundurmaya özen gösterdik. Ülkemizin seçkin üreticilerinin ürünlerini tercih ettik.

6 çeşit ramazan kumanya paketimiz sizlerin tercihine sunduk. İnanıyoruz ki içeriklerine bakıldığında fiyat ve içerik zenginliği uyumu hemen farkedilecektir.

2018 Ramazan Kumanya Paketleri siparişlerinizi ister telefon ile ister fak yoluyla veya mail ile ulaştırabilirsiniz. Paketleriniz hemen hazırlanarak arzu ettiğiniz adrese teslim edilecektir.

Sipariş Adresimiz

Atlı Karınca Gıda Ltd. Şti.

Kazım Karabekir Mah. Kazım Karabekir Cad. 1003 Sokak No: 3

Esenler/İstanbul

Telefon: 0212 568 15 88

Cep Telefonu: 0555 971 26 28

e-mail:Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Ramazan Ayı Cömertlik Ayıdır

ramazanda iyilik

Ramazan ayı, cömertliğimizin ve el açıklığımızın zirve yaptığı ay olmalıdır.

Müslüman her ayda cömert olmak ve gerek sair insanlara, gerekse yakınlarına iyilikte bulunmak zorundadır. Ama onun bu vasfı Ramazan’da daha da fazla öne çıkmalı ve Allah yolunda elini cebine götürmeyi daha çok bilmelidir.

Eli açık olma, Allah yolunda mal verme, infakta bulunma ve başkalarına gönüllü olarak harcama yapma gibi anlamlara gelen cömertlik, Kur’an’ın da ısrarla üzerinde durduğu ahlakî bir vasıftır. Bu vasfa sahip olanlar, Kur’an tarafından övgü ile anılmış, kendilerinden güzellikle söz edilmiştir. Rabbimiz şöyle buyurur:

“Kim nefsinin cimriliğinden korunursa işte onlar kurtuluşa erenlerin ta kendileridir.” (Teğâbun, 16)

Müslüman, “vermeye” kendisini alıştırmalı ve “Veren elin, alan elden daha üstün olduğunu”[1] aklından çıkarmamalıdır.

Allah celle celaluhu, cömert olan, ikramda buluna ve insanlara bir şeyler vermeyi adet edinen kullarına, kendi lütfundan daha fazla vereceğini ve verdiklerinin yerini mutlaka başka bir şeyle dolduracağını vaad etmiştir.

Adresimiz

Atlı Karınca Gıda Ltd. Şti.
Sümer Mah. Şehit Er Yavuz Bahar Sokak
No: 65 Zeytinburnu / İstanbul
0533 669 72 12

Kumanya Paketi Siparişleriniz için EFT / havalenizi yaparak günlük teslimata hazırlıyoruz

EFT / İBAN: İshakBozan

TR27 0020 5000 0964 3337 6000 01